טוות בטיחות טוות בטיחות

אימון על רטוב – טיפים לנהיגה בטוחה בחורף

החורף כבר כאן, לפחות על פי לוח השנה, וזה אף פעם לא מיותר להזכיר לעצמנו שבחורף אנחנו נוהגים במשאית אחרת. אז קבלו כמה עצות וכללי בטיחות לנהיגת חורף אחראית ובטוחה

גשם ראשון – זהירות כפולה

כל שנה זה קורה וכל שנה אנחנו מופתעים מחדש, הרמזורים מפסיקים לעבוד והכבישים חלקים במיוחד מהגשם ששוטף את כל הלכלוך והאבק שהצטבר בחודשי הקיץ. אז במיוחד כשמגיע הגשם הראשון, הצטיידו בהרבה זהירות וסבלנות, הורידו את מהירות הנסיעה והקפידו לשמור מרחק מהרכב שלפניכם.

צמיגים

צמיגי המשאית הם נקודות המגע עם הכביש וכאשר הצמיגים יבשים, שחוקים, או בעלי לחץ אוויר לא מתאים, אחיזת הכביש שלהם נפגעת, יציבות המשאית מתערערת ומרחק הבלימה שלכם מתארך. זכרו שלצמיגים בלחץ אויר נמוך מדי, יש אזור חיכוך גדול מדי עם הכביש, מה שמקשה עליהם לנקז את מי הגשמים וגם מוביל להתחממות יתר, העלולה לגרום להתפוצצות, בזמן נסיעה מהירה. לכן, לקראת החורף יש לבדוק את תקינות הצמיגים, ואחת לכמה ימים למדוד את לחץ האוויר שלהם.

בדיקת הכנה לחורף

בקשו מצוות המוסך שלכם לערוך לכם בדיקת הכנה לחורף, חלק מהמוסכים נותנים שירות זה ללא תשלום. מטרת הבדיקה היא לוודא את תקינות המערכות החשובות לנהיגת חורף בטוחה ובהן: האורות, ההגה, הבלמים, הצמיגים והמגבים.

תאורה

בחורף, כששעות האור מצומצמות יותר וגם במהלכן הראות לקויה, חשוב מאוד לוודא כי מערכת התאורה של המשאית תקינה כיון שהדלקת האורות מגדילה את נראות המשאית ממרחקים, והיא מהווה גורם משמעותי מאוד במניעת תאונות. זכרו שהחל מ 01.11  ועד ל – 31.3 בכל שנה, חובה להדליק את הפנסים בכל נסיעה בין עירונית, ואם אתם נוהגים בערפל הדליקו את פנסי הערפל, שמרו על מהירות נמוכה והימנעו מעקיפות.

מגבים

בימים גשומים כולנו מבינים היטב את חשיבותם של המגבים בפינוי מי הגשמים משדה הראיה שלנו. אז הקדימו תרופה למכה, בדקו שגומיות המגבים אינן יבשות או סדוקות, ובמידת הצורך – החליפו אותן. בנוסף, וודאו שמיכל המים של המגבים מלא למקרה שתזדקקו לנקות את השמשות מכתמי בוץ.  

שמירת מרחק

זוהי העצה החשובה ביותר שתקבלו בנהיגה בכלל ובפרט בנהיגת חורף, כשהכבישים חלקים ומרחק הבלימה מתארך. ההמלצה היא לשמור על מרחק באומדן של לא פחות משתי שניות מהרכב שלפניכם ובחורף – כדאי להגדיל את האומדן ל- 3 שניות.
איך עושים את זה? כדי לוודא שאתם אכן שומרים על המרחק הרצוי, המתינו שהרכב שלפניכם יעבור על פני עצם נייח כלשהו וספרו בקצב דיבור רגיל: "עשרים ואחת, עשרים ושתיים, עשרים ושלוש". אם סיימתם את הספירה לפני שהמשאית  עברה על פני העצם הנייח – סימן שאתם שומרים מרחק כראוי.

שלוליות עמוקות

ההמלצה היא כמובן להימנע מכניסה לשלוליות עמוקות, כשכאן כדאי לזכור שגם שלוליות הנראות לנו כשטחיות, עלולות להפתיע אותנו בעומקן. אולם לעיתים אין ברירה, והמעבר בתוך השלולית הוא הדרך היחידה.
אז לפני הכניסה אל השלולית האטו את מהירות הנסיעה, אך יחד עם זאת אל תורידו את הרגל מהגז, שמרו על הגה ישר והמשיכו ללחוץ על הדוושה באופן מתון ורציף עד ליציאה. לאחר שיצאתם מהשלולית פמפמו מספר פעמים את דוושת הבלימה, כדי לייבש את הבלמים ולוודא את תקינותם.

רוחות עזות

בנסיעה בכביש הנמצא בשטח פתוח, ובעיקר בדרכים בין עירוניות, רוחות עזות עלולות לטלטל את המשאית ולגרום לאיבוד שליטה ו"שיוט" בין הנתיבים. לכן בתנאי רוחות עזות, אחזו בהגה בזהירות, התרכזו היטב בכביש והקפידו על מהירות נסיעה איטית.

לבוש

בחורף אנחנו מתעטפים ביותר שכבות אך בנהיגה הלבוש המסורבל עלול להפריע לחופש התנועה שלנו. אז לפני תחילת הנסיעה הפעילו את החימום ברכב, כדי שתוכלו להסיר את המעיל והכפפות עד לסיום הנהיגה.

חימום

בחורף החימום במשאית חיוני להרגשה הטובה שלנו בזמן הנסיעה, אך במקביל מומלץ מאוד לפתוח מעט את אחד החלונות ולהזרים לחלל הרכב קצת אויר טרי, שגם ישמור שלא נרדם וגם יסייע בהפשרת האדים.

הפשרת אדים

שבמשאית חם ובחוץ קר, השמשות מתכסות במהירות באדים ולנו, כנהגים, מאוד קשה להבחין מה נעשה על הכביש – לפנינו, מצדדינו ומאחורינו. כדי להימנע מהבעיה הזו, וודאו את תקינות המזגן ומפשיר האדים האחורי, וניתן גם למרוח על השמשות חומר מיוחד המזרז את הפשרת האדים.

לסיכום

הנהיגה בחורף, ואפילו אם מדובר בחורף ישראלי, שונה מהנהיגה במרבית חודשי השנה ומחייבת את כולנו להיות יותר זהירים. אז העלו את רמת הערנות, הורידו את מהירות הנסיעה, ושמרו יותר מרחק וודאו שהמשאית שלכם תקינה  – ובמיוחד האורות, הצמיגים והבלמים. נסיעה טובה וחורף חם ונעים!