מערכת בית חכם - טווח בטיחות מערכת בית חכם - טווח בטיחות

מערכת בית חכם

מערכת בית חכם - טווח בטיחות

מערכת בית חכם – מה שחשוב לבדוק לפני רכישת מערכת לבית חכם

טכנולוגיית האינטרנט של הדברים (IOT) המזוהה בעיקר עם יישומי "בית חכם" מאפשרת לנו לתקשר עם חפצים, התקנים ויישומים ולתפעל בשליטה מרחוק שירותים כמו כיבוי והדלקת אורות, בקרת מצלמות אבטחה הפעלת מיזוג אוויר ועוד, באמצעות טכנולוגיות שונות כמו התקני Bluetooth ואפליקציות מהסמארטפון או מהטאבלט. אולם כאשר אנו מעוניינים לנהל מספר רב של התקנים, ולגרום להם להגיב מתוך אינטראקציה אחד עם השני, יש צורך בהתקנת רכזת בית חכם שתאפשר לנו לשלוט בהם במקביל ומתוך מערכת אחת. כלומר רכזת שליטה בבית חכם, המכונה לעיתים גם "גשר" (HUB) או "שער" (Gateway) היא בעצם ה"מוח" שמאפשר לכם להוסיף לבית החכם שלכם עוד ועוד התקנים, ולשלוט בהם ביעילות, במינימום פעולות וזמן, מתוך ממשק ניהול משותף, ותוך הגדרת תרחישי פעולה מורכבים.

כפי שנראה בהמשך ישנם מגוון סוגים של רכזות בית חכם, לרבות רכזות מבוססות חומרה, רכזות שהן תוכנה בלבד ורכזות המשלבות חומרה עם תוכנה. אך נכון להיום, בשל ריבוי הטכנולוגיות ופרוטוקולי התקשורת של ההתקנים, אין בנמצא רכזת בית חכם יחידה המסוגלת לשלוט בכל סוגי התקני הבית החכם הקיימים.

איך בוחרים מערכת בית חכם?

בחירת רכזת בית חכם יכולה להיות משימה מעט מאתגרת, כיון שמרבית הרכזות הקיימות בשוק עושות דברים דומים, אך הן מבצעות זאת באופנים שונים. כך שבסופו של דבר ההחלטה איזו רכזת לקנות תהיה תלויה בצרכים ובדרישות שלכם.

טכנולוגיה – הדבר הראשון שיש לקחת בחשבון בבחירת רכזת בית חכם הוא באיזו טכנולוגיה או פלטפורמה אתם מתכננים להשתמש בבית החכם שלכם. יש טכנולוגיות שעובדות על הרשת הביתית דרך שירותי ענן ולכן הן אינן זקוקות כלל לרכזת, וגם מבין הרכזות עצמן יש רכזות שעובדות על גלי רדיו גם ללא תלות באינטרנט ואילו אחרות  – עובדות דרך האינטרנט ומאוחסנות בענן שירותים.

רכזת שעובדת מתוך ענן שירותים מאפשרת ליצרן למרכז את התשתיות שלו ולשלוט באבטחה ובפונקציונליות ממקום אחד, מה שמאפשר להוזיל משמעותית את עלות הרכזת. כמו כן במקרים רבים, רכזות הענן מאפשרות "להפגיש" פרוטוקולים של מספר התקנים, שללא הרכזת לעולם לא היו מסוגלים להסתנכרן ולעבוד מתוך מערכת אחת. יחד עם זאת, אם הפרטיות חשובה לכם יתכן ותעדיפו לבחור רכזת בית חכם שמבוססת על Wi-Fi שלא עובדת עם ענן שירותים, או רכזת שנעזרת בענן רק לצורך גישה מרחוק. החיסרון של רכזות אלו הינו שמרביתן עובדות עם פרוטוקולי תקשורת ספציפיים של הספק ולכן אינן יכולות להתחבר למוצרים של יצרן אחר, המשתמש בפרוטוקולי תקשורת שונים.

תאימות להתקנים הקיימים – במידה וכבר יש ברשותכם מספר התקני בית חכם, חשוב כמובן לוודא שהרכזת שאתם בוחרים תומכת בהם ומסוגלת לתקשר עימם, כיון שאחרת תאלצו להמשיך ולתפעל אותם באופן אוטונומי מה שיסרבל את חייכם, כנגד כל הקונספט של "בית חכם".

נוחות שימוש וקלות הפעלה – לכל רכזת בית חכם יש מערכת הפעלה וממשק משתמש שדרכו מגדירים את דרך פעולתה, בחלק מהרכזות התפעול הוא אך ורק באמצעות אפליקציה מהסמארטפון, הטאבלט או המחשב הנייד אך ברוב המקרים, מרבית ההגדרות ייעשו בממשק של הרכזת עצמה. לכן, חשוב לבחור רכזת בעלת ממשק ידידותי, הן בהיבט של אינטואיטיביות השימוש והן בהיבט של ה"חוכמה" של מערכת ההפעלה, שאמורה לדרוש מכם, עם הזמן, פחות ופחות זמן של התעסקות בהגדרות המערכת ובשליטה בה.

התאמה ורב מערכתיות – אחת המשימות המבלבלות והמורכבות ביותר עבור רכזת בית חכם היא לגרום לכמה התקנים לעבוד יחד. ישנן רכזות סגורות המסוגלות לסנכרן רק בין התקנים שתוכננו לעבוד איתן ו/או משתמשים באותו פרוטוקול תקשורת וישנן רכזות פתוחות המסוגלות לחבר כמה טכנולוגיות. מובן ובמידה וכבר עכשיו יש לכם בבית מספר התקנים העובדים בטכנולוגיות שונות, חשוב להקפיד לבחור רכזת המסוגלת לתקשר ולעבוד עם כולם.

תרחישים ולוגיקה – התרחישים והלוגיקה של הרכזת הם המנגנון שמאפשר לכם לשלוט במספר התקנים בפעולה אחת כשהתרחיש יכול להיות מופעל על ידי חיישן, התקן או טיימר. דוגמה לתרחיש שניתן להגדיר היא הדלקת אורות באופן אוטומטי ברגע שהחיישן מזהה תנועה בחדר, או בשעה שנקבעה. לכל רכזת יש עורך המאפשר הגדרת תרחישים לוגיים ברמות כאלו ואחרות לרבות יכולת כתיבת תרחישים מורכבים בשפות תכנות כמו .Groovy, JavaScript, LUA and Visual Basic – אם אתם בעניין של שדרוג שווה גם לבדוק האם הרכזת מציעה סביבה לפיתוח API והאם ישנם ספקים נוספים המציעים תוספים תואמים שיאפשרו לכם ליצור בה חלונות מותאמים אישית ופונקציונליות נוספת ללא צורך לפתח קוד בעצמכם. בכל מקרה, במידה ואתם מתכוונים להוסיף לרכזת תוספים רבים, חשוב לבחור חומרה שניתן יהיה לשדרג בהמשך הדרך.

שליטה ממכשירים ניידים – לרוב רכזות הבית החכם אפליקציות חינמיות משלהן העובדות עם מערכות הפעלה ,Windows IOS ואנדרואיד. ישנן רכזות המאפשרות להגדיר בהן תרחישים לוגיים, מהנייד, באמצעות widget מיוחדים ובחלקן ניתן לשלוט דרך אביזרים לבישים תואמים כמו שעונים ורצועות כושר.

עוזרת וירטואלית ורמקול חכם – למרות שטכנולוגיית הבית החכם משלבת יותר ויותר שימוש ברמקולים חכמים ועוזרים וירטואליים, נכון להיום, ברוב המקרים, עדיין לא ניתן לוותר על שירותי רכזת בית חכם. הדבר נכון במיוחד אם אינכם נמנים על חובבי ההפעלה הקולית או שאתם מתפעלים תרחישי מורכבים לוגית כמו למשל: הדלק את האורות בשעה 18:00 אבל רק אם אין אף אחד בבית והמערכת האזעקה נמצאת במצב "כוננות". יחד עם זאת, וגם אם עדיין אינכם משתמשים בעוזרת וירטואלית ורמקול חכם, חשוב מאוד לוודא שהרכזת בה תבחרו תדע לעבוד עם הרמקולים החכמים והעוזרים הווירטואליים של היצרנים המובילים בשוק, כיון שרוב הסיכויים שבשנים הקרובות הם יהפכו לחלק בלתי נפרד מהבית החכם שלכם.

התאוששות מתקלות – בכל מערכת, גם המתקדמת ביותר, עלולים להיות כשלים ותקלות לכן שווה לבדוק את יכולות הגיבוי והאתחול של הרכזת, האם יש גיבוי אוטומטי או ידני והיכן הוא מאוחסן? מה קורה כשהחומרה כושלת או כשיש טעות משתמש, אובדן נתונים או תקלה מסוג אחר? ועד כמה זה יהיה מייאש ומתסכל להגדיר מחדש את כל התרחישים והוראות הפעולה?

הרחבות עתידיות – תחום הבית החכם הולך ומתפתח וסביר להניח שככל שיחלוף הזמן תרצו להוסיף למערכת שלכם עוד ועוד התקנים, פיצ'רים ופונקציונליות. לכן כדאי לוודא שהרכזת שלכם גמישה וניתנת להתאמה בקלות ומומלץ לבדוק לפני הקניה, עד כמה יהיה קל לשדרג ולהרחיב את הרכזת בהמשך, בין עם ע"י שדרוג החומרה וגרסת התוכנה על ידי היצרן, ובין אם בתוספת התקנים ופלאגינים של יצרנים אחרים.

שירות לקוחות – רכזת בית חכם היא מוצר מורכב וחיוני שאמור לשרת אתכם שנים רבות לכן, בדקו איזה שירות נותן יצרן הרכזות – האם יש נקודות שירות בקרבתכם, מה השירות כולל תוך כמה זמן הוא ניתן ולכמה שנים היצרן מחויב לחלפים זמינים.

מערכת בית חכם – שורה תחתונה

רכזת בית חכם, היא ה"מוח" שיאפשר לכם שליטה מרכזית, קלה ויעילה בהתקני הבית החכם שלכם. היות ותחום הבית החכם מתפתח בשנים האחרונות בקצב מואץ, חשוב להתאים את הרכזת לצרכי המשפחה, בהווה, ובעיקר-  מתוך ראיה עתידית.

מעוניינים במנעול ביומטרי?

השאירו פרטים ונציגנו יחזרו אלייך בהקדם

מעוניינים במנעול ביומטרי?

השאירו פרטים ונציגנו יחזרו אלייך בהקדם

שתפו:

מאמרים נוספים

מעוניינים במנעול ביומטרי?

השאירו פרטים ונציגנו יחזרו אלייך בהקדם