מנעולים ביומטריים מנעולים ביומטריים

מנעולים ביומטריים – הכל על מנעול ביומטרי באמצעות טביעת אצבע לדלת

מנעולים ביומטריים

מנעול ביומטרי

התרגלנו לראות אותם בסרטי ביון, פשע ופעולה כמו משימה בלתי אפשרית, Ocean 11 וג'יימס בונד כשהגיבור המתוחכם היה מצליח להתגבר עליהם, כנגד כל הסיכויים. אבל כיום, מנעול ביומטרי המזהה מורשי כניסה על סמך סורק טביעת אצבע זה כבר לא פנטזיה עתידנית, המשמשת, במקרה הטוב, לאבטחת מתקנים ביטחוניים סודיים, אלה חלק בלתי נפרד מחיי היום יום שלנו, וניתן למצוא אותם ביותר ויותר משרדים, עסקים ובתים פרטיים.

מה הם מנעולים ביומטריים?

מנעול ביומטרי הוא מנעול הנועל ופותח דלתות בעזרת טכנולוגיה המתבססת על זיהוי של תכנות פיזיולוגיות. הטכנולוגיה הנפוצה ביותר בשימוש במנעולים ביומטריים היא הרשאת כניסה באמצעות סורק טביעת אצבע אך ישנם מנעולים ביומטריים המבוססים על טכנולוגיות נוספות כגון זיהוי פנים, זיהוי רשתית וזיהוי חתימת קול.

אז דמיינו לעצמכם שאתם יכולים לפתוח דלת בלי מאמץ ובלי מפתח, רק על ידי הנחת האצבע שלכם על משטח, לכמה שניות, שלאחריהן, במידה והסורק יזהה אתכם, הדלת תיפתח בפניכם לרווחה, ואם תרצו גם תינעל מעצמה מיד לאחר שתעברו בה. נשמע נוח נכון? אין ספק זו איכות חיים אחרת לגמרי ומעבר לעניין הנוחות, מדובר כאן גם ברמה הרבה יותר גבוהה של אבטחה, אז רקע לפני שאתם הולכים לבחור את המנעול הבא שלכם, הנה כמה פרטים שחשוב שתדעו על הנושא.

מנעולים ביומטריים
מנעולים ביומטריים

מנעול טביעת אצבע לדלת – איך זה עובד?

בעיקרון פעולת המנעול מתבססת על סריקה של טביעת האצבעות באמצעות סורק טביעת אצבע אופטי, סורק מגע או סורק המבוסס על גלי קול, והמרת נתוני התמונה הסרוקה לכדי תבנית מספרית. על מנת לתת לאדם הרשאת כניסה יש לסרוק פעם אחת את טביעות האצבע שלו והמערכת ממירה אותנו לתבנית הנשמרת אצלה. כאשר אדם מנסה לפתוח את הדלת, הוא מניח את כף ידו על החיישן הסורק אותה ומשווה את נתוניה לתבניות השמורות במערכת. בתוך שבריר שניה המערכת מזהה האם התבנית מוכרת לה ובמידה וכן – הדלת תיפתח.

נשמע פשוט? נכון. מנעול ביומטרי הוא אכן מאוד קל ופשוט לשימוש אך מאחורי הפשטות הזו עומד אלגוריתם חכם ומורכב המזהה את תבנית טביעות האצבעות על סמך המיקום והכיוון של נקודות הפיתול של דוגמת הטביעה, כשהרציונל שעומד מאחורי הזיהוי החד חד ערכי הוא שאין בעולם שני אנשים בעלי טביעות אצבעות זהות.

בטיחות מעל הכל – יתרונותיו הבטיחותיים של מנעול ביומטרי:

  • ללא שימוש במפתח – למנעול הביומטרי אין מפתח שיכול להישבר, להיגנב, להשתכפל או ללכת לאיבוד ולכן הוא נותן לכם את השקט הנפשי שמי שאינו מורשה לא יוכל להיכנס לבית, ומנגד – גם אתם לא תישארו מחוץ לבית במידה ואיבדתם או שכחתם את צרור המפתחות.
  • שוכחים לנעול – אתם או הילדים שוכחים לנעול את הדלת כשאתם יוצאים? גם לזה המנעול הביומטרי דואג וניתן להגדיר בו אפשרות לנעילה אוטומטית של הדלת שניות ספורות לאחר שהיא נסגרת.
  • אבטחת מידע בניגוד למנעולים חכמים הפועלים בטכנולוגיות אחרות, מנעול ביומטרי אינו משדר נתונים החוצה, לאפליקציות, מרכזיות ומערכות נוספות, כך שאין שום סיכוי שהאקר ישתלט על נתוני ההרשאות שלכם וישנה אותם בכדי להשיג לעצמו הרשאת גישה לנכס שלכם.
  • חיישני תלת ממד חכמים בוודאי תשמחו לדעת שגם אם גורם כלשהו השיג צילום של טביעות האצבע שלכם, המנעול הביומטרי החכם מתוכנן לקרוא טביעות אצבעות אמיתיות, תלת ממדיות והוא ידחה מיד כל צילום שטוח או גורם שאינו דומה במאפייניו לאצבע אנושית.
  • בקרה מוגברת – מנעולים ביומטריים יכולים לזהות אלפי מורשי כניסה וניתן להקצות באמצעותם הרשאות גישה שונות למורשים שונים, לאזורים שונים. בנוסף לכך, המנעולים הביומטריים גם מתעדים את כל הכניסות והיציאות ושומרים על הנתונים בזיכרון כך שבמידת הצורך יהיה לכם קל מאוד לאתר מי בדיוק נכנס וכמה זמן הוא נכח שם.

עוד יתרונות? למה לא? אז אחרי שדיברנו על הבטיחות והזכרנו גם את הנוחות (כי חיים רק פעם אחת ומגיע לנו להתפנק) בואו נדבר רגע גם על המראה וכאן אין ספק  – מנעולים ביומטריים נראים טוב ועושים רושם ראשוני מעולה, שיכול להיות שימושי במיוחד כשמדובר בעסק שרוצה לשדר חדשנות.

ומה לגבי טכנולוגיות ביומטריות נוספות?

מנעולי זיהוי פנים – חלק מהמנעולים הביומטריים יכולים לזהות מורשי כניסה על ידי סריקת הפנים שלהם כאשר המשתמשים נדרשים להביט אל תוך מכונה ללא שום מגע פיזי . למרות שמנעולים אלו עדיין לא כ"כ  מוכרים לציבור הם נמצאים כבר בשימוש ביתי ומסחרי ורק הזמן יגיד האם יהפכו לסטנדרט.

מנעולי זיהוי קולי  – בדיוק כמו טביעות האצבעות שלנו, גם לקול שלנו יש מאפיינים ייחודיים שהופכים אותו לקשה מאוד לשכפול. מנעולי זיהוי דיבור מתוכננים לנתח תכונות קול ספציפיות כמו מרקם והיגוי ואם הטכנולוגיה הזו מוכרת לכם זה בגלל שהיא נמצאת כבר בשימוש במגוון רחב של יישומים אחרים כמו אפליקציית עוזרת קולית, הרשאת גישה קולית לחשבון הבנק ועוד.

מנעולי סריקת קרנית – מנעולי סריקת קרנית הם כבר מציאות קיימת אם כי כרגע הם עדיין לא בשימוש נרחב כמו סורק טביעת אצבעות וזיהוי קולי.

מנעול ביומטרי – כל מה שחשוב לבדוק לפני הרכישה

גיבוי – נכון, האצבעות שלכם, ככל הנראה, תמיד יהיו שם אתכם, אבל למקרה של פציעה וחבישה של היד או במידה ותקרה תקלה כלשהי, והרי אף מערכת אינה חסינה מתקלות, מומלץ לרכוש מערכת היברידית המאפשרת גישה, גם באמצעים נוספים כגיבוי כמו קודן, מפתח פיזי, או שילוב של שניהם.

אבטחה פיזית חשובה לא פחות מאבטחה אלקטרונית וגם המערכת האלקטרונית המתקדמת ביותר, לא תעזור לכם אם המנעול הפזיז שלכם יהיה חלש וקל לפריצה. לכן חשוב לבחור מנעול ביומטרי פיזי איכותי שעשוי מחומר חזק כמו פלדה או פליז מוקשח ואינו נשבר בקלות בכוח כמו לדוגמה, מנעול אלומיניום.

זה יכול להיות מאוד מתסכל לגלות, רגע אחרי שסיימתם להתקין את המנעול החדש שלכם שהתקנתם אותו על הצד הלא נכון של הדלת. אז שימו לב, בחלק מהמנעולים זה עלול לקרות, אז הקפידו לקרוא את ההוראות ואם אינכם מיומנים היעזרו באיש מקצוע שיחסוך מכם עבודה, תסכול וטעויות מיותרות.

גודל ומשקל – במידה ואתם מוגבלים בשטח של אזור התקנת המנעול שימו לב שאתם בוחרים מנעול שאינו גדול מדי, ובאשר למשקל – כאן חשוב לזכור כי יש קורלציה בין משקל המנעול לחוזק שלו, אז העדיפו מנעולים כבדים מפלדה על פני מנעולים קלים מאלומיניום.

שני מונחים ששווה להכיר ומתייחסים לרמת האמינות של המנעול הינם  FRR False Rejection Rating המציין כמה פעמים הקורא נכשל בזיהוי טביעת האצבע בניסיון הראשון, ו- FAR False Acceptance Rating המציין כמה פעמים הקורא יפתח את הדלת על סמך בזיהוי שגוי של טביעת אצבע. ציון של 1% ומטה נחשב כטוב עבור ה- FRR בעוד שעבור ה- FAR נרצה שהציון יהיה מקסימום 0.0001%.

סיכום מנעולים ביומטריים

אתם שוקלים להחליף מנעול? רוצים להתקדם ולהתקין מנעול ביומטרי הפועל באמצעות סורק טביעת אצבע? אין ספק שצפויה לכם חווית שימוש נוחה וכיפית שתשנה את כל מה שידעתם וחשבתם על פתיחה ונעילה של דלתות. אז אם הגיע הזמן למנעול חדש או שסתם בא לכם להישתדרג וליצור ביטחון בבית שלכם, מקווים שעזרנו לכם כאן עם המידע, ועכשיו תתחדשו ותהינו.

מעוניינים במנעול ביומטרי?

השאירו פרטים ונציגנו יחזרו אלייך בהקדם

מעוניינים במנעול ביומטרי?

השאירו פרטים ונציגנו יחזרו אלייך בהקדם

שתפו:

מאמרים נוספים

מעוניינים במנעול ביומטרי?

השאירו פרטים ונציגנו יחזרו אלייך בהקדם